Moldova va avea un reprezentant în finala olimpică la aruncarea suliței

Atletul moldovean Andrian Mardare s-a calificat în finala competiției de aruncare a suliței la Jocurile Olimpice din Paris 2024, înregistrând un rezultat de 84,13 metri.

Sportivul moldovean s-a clasat pe locul 5 în grupa B, din totalul de 16 participanți. Cel mai bun rezultat în această grupă l-a obținut Chopra Neeraj din India, care a înregistrat un rezultat de 89,34 metri.

Cel mai bun rezultat al sezonului înregistrat de sportivul originar din Ungheni a fost de 83,68 metri, iar recordul personal este de 86,66 metri, în timp ce recordul olimpic este deținut de norvegianul Andrees Thorkildsen, cu rezultatul de 90,57 metri.

Finala, unde Andrian Mardare va lupta pentru medalie alături de alți 11 sportivi, va avea loc pe 8 august, de la ora 21.25.