Ministerul Afacerilor Externe al României a anunțat că ambasadorul României în Federația Rusă a fost convocat joi la Ministerul rus de Externe, unde a fost informat despre declararea persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României din Sankt-Petersburg și despre retragerea consimțământului pentru înființarea acestui post consular.
Potrivit MAE de la București, partea rusă a notificat oficial decizia de declarare persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg, precum și retragerea consimțământului pentru funcționarea postului consular.
Ministerul român de Externe precizează că această reacție a fost previzibilă și reprezintă un răspuns la măsurile adoptate de autoritățile române la 29 mai 2026, după prăbușirea unei drone rusești în municipiul Galați, incident în urma căruia au fost înregistrate persoane rănite și pagube materiale.
În urma acelui incident, România a declarat persona non grata consulul general al Federației Ruse la Constanța și a dispus închiderea Consulatului General al Federației Ruse din acest oraș.



