Papa Leon al XIV-lea cere eliberarea jurnaliștilor condamnați

Papa Leon al XIV-lea a făcut un apel la eliberarea jurnaliștilor condamnați pentru că au relatat adevărul, exprimând solidaritatea Bisericii Catolice față de aceștia. Într-o întâlnire cu aproximativ 6 000 de jurnaliști veniți la Vatican, suveranul pontif a subliniat importanța libertății de exprimare a presei, considerând-o un har valoros.

”Biserica recunoaște curajul cu care acești martori apără demnitatea, justiția și dreptul popoarelor de a fi informate”, a declarat Papa Leon, evidențiind faptul că doar popoarele bine informate pot lua decizii libere. În același timp, pontiful a subliniat că suferința jurnaliștilor încarcerați este o provocare pentru conștiința națiunilor și a comunității internaționale, subliniind necesitatea protejării libertății de exprimare.

În mesajul său, Papa i-a încurajat pe jurnaliști să își continue misiunea de a relata despre conflicte, speranțe de pace și nedreptăți, alegând „cu conștiință și curaj” calea unei comunicări a păcii.

Potrivit Comitetului pentru Protecția Jurnaliștilor, în anul 2024, 361 de jurnaliști au fost încarcerați, 103 au fost uciși și 67 au dispărut.

Total
0
Shares
Total
0
Share