Pe parcursul săptămânii precedente, polițiștii de frontieră au depistat 17 cazuri de documente de călătorie cu semne vădite de falsificare.
Aceste cazuri au fost înregistrate atât pe sensul de intrare, cât și pe sensul de ieșire din Republica Moldova, la următoarele puncte de trecere a frontierei: șapte cazuri la PTF „Leușeni”, câte un caz la PTF „Palanca” și PTF „Otaci”, trei cazuri la PTF „Costești”, două cazuri la PTF „Cahul” și trei cazuri la SPF „Aeroportul Internațional Chișinău”.
Toate documentele suspecte au fost ridicate și transmise spre expertiză, iar cercetările continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.
Utilizarea sau prezentarea documentelor de călătorie falsificate la trecerea frontierei de stat se califică ca infracțiune și se sancționează conform legislației Republicii Moldova.
Poliția de Frontieră recomandă: „La trecerea frontierei de stat, utilizați doar documente de călătorie valabile, emise de către autoritățile de stat competente. Nu apelați la intermediari dubioși pentru obținerea documentelor de călătorie. Manifestați răbdare și înțelegere față de acțiunile polițiștilor de frontieră.”



