Portdrapelul Republicii Moldova la Jocurile Olimpice 2018 Nicolae Gaiduc a debutat astăzi

sportivi moldoveni , nicolae gaiduc la olimpiada

Nicolae Gaiduc s-a clasat pe locul 106 la schi fond 15 km liber în cadrul Jocurilor Olimpice din PyeongChang.

Sportivul de 21 de ani a terminat cursa la aproape 10 minute de elvețianul Dario Cologna, care a devenit pentru a treia oară consecutiv campion olimpic pe această distanță. Gaiduc, originar din Ungheni, a fost cronometrat cu 43:43.3 secunde. La schi fond 15 km liber au participat 119 sportivi din 62 de țări.

A fost o cursă foarte grea. Pot să spun că a fost cea mai grea din acest sezon pentru mine. Traseul a fost dificil. Sunt dezamăgit de rezultat, pentru că pot mai mult, dar sunt fericit că am debutat la Jocurile Olimpice”, a declarat Nicolae Gaiduc pentru IPN.

La schi fond 15 km liber au participat 119 sportivi din 62 de țări.