Primăria municipiului Chișinău informează locuitorii și vizitatorii Capitalei că circulația rutieră va fi restricționată în mai multe zone ale orașului în perioada 14–20 iulie, din cauza desfășurării unor evenimente publice și a lucrărilor de întreținere a infrastructurii rutiere.
Astfel, în Piața Marii Adunări Naționale va fi sistată total circulația rutieră:
începând cu 14 iulie, ora 16:30, până pe 15 iulie, ora 02:00;
respectiv, între 15 iulie, ora 16:30, și 16 iulie, ora 02:00.
Măsura este impusă de organizarea unei întruniri publice în PMAN.
Totodată, în perioada 14–20 iulie, va fi suspendat parțial traficul (pe benzi) pe strada Vadul lui Vodă, între străzile Tudor Vladimirescu și Mihail Sadoveanu, pentru lucrări de ajustare a treptelor din fontă la nivelul carosabilului.
Conducătorii auto sunt rugați să respecte indicațiile agenților de circulație, să manifeste răbdare și să evite abaterile de la Regulamentul circulației rutiere. Autoritățile municipale își cer scuze pentru eventualele neplăceri create.