Procesul fostului președinte al Venezuelei, Nicolas Maduro, acuzat de trafic de droguri și narcoterorism, va începe la 1 iunie 2027 într-o instanță federală din Manhattan, New York, informează telegraph.md, cu referire la Digi24.ro
Data a fost stabilită miercuri, în urma unei audieri preliminare. Maduro, în vârstă de 63 de ani, a fost capturat de autoritățile americane la Caracas la începutul acestui an și se află în detenție într-o închisoare din Brooklyn din 3 ianuarie.
Fostul lider venezuelean se confruntă cu patru capete de acuzare, inclusiv acuzații de narcoterorism. Soția sa, Cilia Flores, în vârstă de 69 de ani, este vizată de trei acuzații. Ambii resping acuzațiile formulate împotriva lor.
Stabilirea datei procesului vine după ce guvernul Statelor Unite a autorizat Venezuela să achite cheltuielile juridice necesare apărării, după ce anterior această posibilitate fusese blocată pe motivul sancțiunilor internaționale impuse statului venezuelean.
La prima sa apariție în fața instanței din New York, după capturarea sa într-o operațiune militară americană de amploare, Nicolas Maduro s-a declarat „prizonier de război”.
În paralel cu procedura penală, familiile a cinci tineri uciși în Venezuela au intentat la începutul lunii iulie un proces civil împotriva fostului președinte, acuzându-l că ar fi ordonat execuțiile acestora în cadrul unui mecanism de violență susținut de stat.
După îndepărtarea lui Maduro de la putere, Venezuela este condusă de președinta interimară Delcy Rodriguez, într-un context de presiuni exercitate de Washington asupra autorităților de la Caracas.



