Republica Moldova a obținut trei medalii la Campionatul European de Box Juniori din Sarajevo

Lotul național de box a obținut trei medalii la Campionatul European, rezervat juniorilor, care a avut loc în orașul Sarajevo, Bosnia și Herțegovina, scrie Moldpres.md

Cel mai bun rezultat l-a obținut Chiril Slepoi, care a devenit vicecampion la categoria de greutate de 52 kg, iar Vasili Buzaiji (48 kg) și Ilie Horneț (80 kg) au intrat în posesia medaliilor de bronz.

Alți cinci pugiliști moldoveni, Roman Șpac (50 kg), Nikita Negruța (57 kg), Sergiu Goian (63 kg), Alexandru Savciuc (70 kg) și Juliana Tiurnikova (52 kg) s-au oprit în sferturile de finală și au ocupat în final locul V.

Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, cu trei medalii în palmares, lotul de box al Republicii Moldova s-a situat în clasamentul general pe locul 10 din cele 28 de țări participante.