Seară de neuitat în Champions League! Sezonul ăsta fără Basel, Copenhaga, Dinamo Kiev, Porto și Bașakșekir

Se anunță un sezon intrigant! Duelurile din manșa secundă a turului III preliminar al Champions League au adus surprize de proporții.

De departe cea mai mare surpriză s-a înregistrat pe „Dragao”, acolo unde FC Porto a cedat cu scorul de 3-2 duelul cu Krasnodar. După ce au învins în tur cu 1-0, portughezii se și vedeau calificați în play-off-ul Champions League, însă au avut parte de o primă repriză de coșmar, rușii intrând la cabine cu avantaj de trei goluri pe tabela de marcaj. S-a terminat în cele din urmă 3-2, dar Krasnoddar s-a calificat grație celor trei reușite din deplasare.

Un meci dramatic a avut loc în Danemarca între Copenhaga și Steaua Roșie. După ce în tur scorul a fost 1-1, în retur la finele celor 90 de minute regulamentare și a celor două reprise de prelungiri, egalitatea a persistat, 1-1 trecându-se la executarea loviturilor de departajare. Au executat toți jucătorii și când s-a intrat în a 12-a tură, gazdele au ratat iar sârbii sau calificat cu 7-6.

Pe lângă Porto și Copenhaga, au ratat calificarea în play-off-ul Champions League Basel și Dinamo Kiev, care plecau cu prima șansă în duelurile cu LASK Linz și Club Brugge dar și Bașakșekir, turcii pierzând clar dubla cu rivalii, greci de la Olympiakos.

Duelurile din play-off-ul Champions League, care vor avea loc pe 20 și 27 august.