Secretarul general al NATO estimează că războiul din Ucraina ar putea lua sfârșit în 2025

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat într-un interviu că războiul din Ucraina ar putea fi încheiat până la finalul anului 2025, dar Rusia va rămâne o amenințare pe termen lung pentru Europa. El a reafirmat că aderarea Ucrainei la NATO este inevitabilă, deși unele state membre, inclusiv Statele Unite, se opun momentan.

”Planul de pace (în Ucraina) nu schimbă percepția asupra Rusiei ca amenințare de durată pentru Europa”, a subliniat Rutte.

”Tratatul de la Washington din 1949 permite oricărei țări din zona euroatlantică să adere, dar doar cu unanimitatea aliaților”.

La summitul NATO de la Washington, s-a decis că aderarea Ucrainei este ireversibilă, chiar dacă unii aliați nu sunt de acord în prezent.

Secretarul general al Alianței avertizează că planul propus de Statele Unite pentru încheierea conflictului necesită negocieri suplimentare și menționează că, deși cadrul este promițător, există încă probleme nerezolvate. Ucraina a acceptat principalele puncte ale planului, dar Donald Trump a semnalat că există dezacorduri asupra anumitor aspecte, iar Europa și Kievul au criticat planul pentru că favorizează Rusia.

Rutte a remarcat pierderile semnificative ale Rusiei, estimând că aproximativ 20 000 de militari au fost uciși sau răniți lunar, iar de la începutul invaziei până în 2025 aproximativ un milion de soldați ruși au fost uciși sau răniți. El a precizat că Rusia a capturat doar 1 % din teritoriul ucrainean și a atras atenția că atacurile rusești pot afecta întreaga Europă, diferența dintre o lovitură în Lituania și Spania fiind de doar cinci minute.

”Chiar și cu un plan de pace, Rusia rămâne un pericol de lungă durată pentru Europa”, a avertizat Rutte, subliniind că un președinte rus pregătit să sacrifice un milion de compatrioți reprezintă o amenințare constantă. El a reiterat că Rusia nu are niciun drept de veto în procesul de aderare a Ucrainei la NATO, dar aderarea necesită unanimitatea membrilor, iar unele țări se opun.

În plus, Rutte a evidențiat necesitatea asigurării unor garanții de securitate pentru Ucraina în lipsa unei aderări rapide la NATO, propunând măsuri de protecție solide pentru a preveni atacurile ulterioare ale Rusiei și subliniind provocările de consolidare a forțelor ucrainene pe termen lung și implicarea membrilor Coaliției Voluntarilor.

Total
0
Shares
Total
0
Share