Un tânăr de 18 ani, aflat în stare de ebrietate și fără permis de conducere, s-a tamponat cu motocicleta într-o autospecială a Poliției, iar ulterior un grup de persoane a deteriorat mașina de serviciu a oamenilor legii. Incidentul s-a produs în seara zilei de 21 iunie, în localitatea Mărinești, raionul Sîngerei.
Potrivit Poliției, tânărul conducea o motocicletă neînmatriculată și s-a ciocnit de autospeciala care se deplasa la o intervenție, având semnalele sonore și luminoase în funcțiune.
Testarea alcoolscopică a indicat o concentrație de 0,18 mg/l alcool în aerul expirat.
La scurt timp după producerea accidentului, un grup de persoane, acționând din intenții huliganice, a deteriorat autospeciala Poliției.
Pe lângă documentarea accidentului rutier, oamenii legii au inițiat un proces pentru huliganism.
Polițiștii continuă acțiunile pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului.



