Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat că emisarul său special, Steven Witkoff, va efectua o nouă vizită în Rusia la 6 sau 7 august pentru discuții cu conducerea de la Moscova, scrie DW.
„Poate va merge, cred că săptămâna viitoare, miercuri sau joi, în Rusia. Ei ar vrea să-l vadă, l-au invitat la o întâlnire. Așa că vom vedea ce iese din asta”, a declarat Trump duminică, 3 august, în fața jurnaliștilor.
Întrebat despre reacția SUA în cazul în care Rusia va refuza o înțelegere de pace în Ucraina, liderul de la Washington a răspuns: „Ei bine, vor fi sancțiuni. Dar sunt șireți și le ocolesc destul de bine. Așa că vom vedea ce iese din asta.”
Trump a subliniat că pentru a evita sancțiunile, Moscova trebuie „să ajungă la o înțelegere, astfel încât oamenii să nu mai moară”. „Am oprit deja multe țări din a porni războaie – India și Pakistan, Cambodgia și Thailanda, RD Congo și Rwanda. Avem de gând să oprim și acest război, cineva trebuie să o facă”, a afirmat președintele republican.
Witkoff a vizitat anterior Rusia în patru rânduri în acest an: pe 11 februarie, 13 martie, 11 aprilie și 25 aprilie. Trump anunțase încă din 31 iulie intenția unei noi vizite, fără a preciza atunci datele exacte.
Ask ChatGPT