Polițiștii de frontieră și lucrătorii vamali din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Albița au depistat peste 3 kilograme de tutun pentru narghilea adus din Republica Moldova, ascunse într-un autoturism care încerca să intre în România.
Cazul a fost înregistrat în după-amiaza zilei de 23 iunie, în jurul orei 16:40. La controlul de frontieră s-a prezentat un cetățean român în vârstă de 26 de ani, aflat la volanul propriului autoturism.
În urma unui control amănunțit efectuat pe baza profilului de risc, echipa comună de control formată din polițiști de frontieră și lucrători vamali a descoperit nouă cutii cu tutun pentru narghilea, ascunse în bagajele din autoturism și nedeclarate autorităților vamale. Produsele aveau aplicate timbre de acciză ale Republicii Moldova, iar cantitatea depășea limitele legale admise.
Autoritățile au indisponibilizat cele 3,25 kilograme de tutun, valoarea acestora fiind estimată la 4 062 de lei românești.
Polițiștii de frontieră efectuează cercetări pentru tentativă de contrabandă, urmând ca la finalizarea anchetei să fie dispuse măsurile legale corespunzătoare.



