UE a aprobat importul de soia modificată genetic

Comisia Europeană a autorizat recent, pentru o perioadă de 10 ani, importul de soia modificată genetic (GM) destinată alimentației umane și hranei pentru animale, după o evaluare pozitivă realizată de Autoritatea Europeană pentru Siguranța Alimentară (EFSA), care a confirmat că produsul este sigur.

Decizia vizează exclusiv importul, cultivarea de soia GM în Uniunea Europeană rămânând interzisă. Măsura va facilita accesul pe piața europeană al acestui tip de soia, majoritar importat din țări terțe, inclusiv Republica Moldova.

Pentru Moldova, această evoluție poate reprezenta o oportunitate economică, prin adaptarea lanțurilor de aprovizionare cu materie primă mai competitivă, în special pentru industria zootehnică și de procesare. Totodată, fermierii moldoveni vor fi supuși unei presiuni sporite pentru a respecta standardele europene, fiind necesare măsuri de monitorizare riguroasă pentru a preveni eventuale riscuri în lanțul alimentar.

În contextul relațiilor comerciale și al integrării cu UE, această decizie ar putea influența direcțiile strategice de producție și export ale agriculturii moldovenești.

Total
0
Shares
Total
0
Share