Un bărbat de 72 de ani din satul Pererâta, raionul Briceni, a murit în seara de 30 noiembrie 2025, după ce locuința sa a fost cuprinsă de flăcări. Apelul la 112 a fost înregistrat la ora 21:01.
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, incendiul a afectat bunurile dintr-o odaie de 8 m² și a deteriorat parțial acoperișul. Două echipaje de pompieri au intervenit la fața locului, unde au găsit cadavrul carbonizat al bărbatului.
Conform primelor cercetări, focul ar fi izbucnit din cauza imprudenței în timpul fumatului. Toate circumstanțele urmează să fie stabilite de organele de drept.
IGSU atenționează repetat că fumatul în interiorul locuințelor, în apropierea materialelor combustibile sau lăsarea țigărilor aprinse fără supraveghere poate provoca tragedii. Instituția recomandă ca țigările să fie stinse complet, preferabil în scrumieră cu puțină apă, înainte de a fi aruncate.
De la începutul anului 2025, 170 de incendii au fost provocate de neglijența în timpul fumatului, iar 38 de persoane și-au pierdut viața.