Un bărbat din Edineț va sta 15 ani în închisoare pentru tentativă de omor

Procuratura raionului Edineț, în colaborare cu Inspectoratul de Poliție Edineț, anunță că un bărbat de 43 de ani a fost condamnat la 15 ani de închisoare pentru tentativă de omor.

Potrivit procurorilor, incidentul a avut loc pe 2 octombrie 2024, în gospodăria vărului inculpatului din municipiul Edineț. În urma unui conflict verbal, acesta i-a aplicat victimei două lovituri de cuțit – una în regiunea cutiei toracice și alta în piciorul stâng.

Atacatorul a încercat să continue agresiunea, însă victima a ripostat, iar o terță persoană a intervenit pentru a-l opri.

Conform experților medico-legali, victima a suferit leziuni grave, inclusiv afectarea plămânului și a altor organe.

În cadrul procesului, inculpatul a pledat nevinovat, însă instanța a decis condamnarea sa la 15 ani de detenție. Sentința poate fi contestată cu apel.

Total
0
Shares
Total
0
Share