Un președinte de țară a jucat 79 de minute într-un meci al echipei naționale de fotbal

Preşedintele Liberiei, George Weah, în vârstă de 51 de ani, a jucat, marţi, într-un meci amical cu Nigeria, disputat la Monrovia şi pierdut de liberieni cu scorul de 1-2, relatează bbc.com.

Fosta vedetă la nivel mondial a evoluat timp de 79 de minute fiind aplaudat la scenă deschisă în momentul în care a fost înlocuit.

Partida s-a desfășurat în capitalăa Liberiei, Monrovia, iar Weah a purtat în acest meciu tricoul cu numărul 14, care l-a făcut celebru.

George Weah a fost un atacant de succes, el evoluând la mari cluburi europene, ca AS Monaco, Paris Saint-Germain, AC Milan, Chelsea, Manchester City şi Olympique Marseille.

El a îmbrăcat de 60 de ori tricoul naţionalei Liberiei, pentru care a înscris 22 de goluri. Weah este singurul african câştigător al Balonului de Aur.