Un șofer beat, cu cetățenie străină a fost depistat de Poliție la volanul unui Audi în comuna Budești

Un bărbat de 46 de ani, cetățean străin, a fost depistat în această dimineață conducând în stare de ebrietate pe traseul din comuna Budești, municipiul Chișinău.

Potrivit Inspectoratului Național de Securitate Publică (INSP), șoferul a fost oprit de angajații Secției Escortă și Misiuni Speciale, iar testul alcoolscopic a arătat o concentrație de 1,06 mg/l vapori de alcool în aerul expirat.

Autoturismul de marca Audi a fost ridicat și transportat la o parcare specială, iar pe numele conducătorului auto a fost deschis un dosar penal.

Conform legii, bărbatul riscă o amendă de până la 125.000 de lei sau o pedeapsă cu închisoarea de la 1 la 3 ani, în ambele cazuri cu anularea dreptului de a conduce.

Poliția îndeamnă șoferii să nu urce la volan sub influența alcoolului, avertizând că o decizie iresponsabilă poate avea consecințe tragice.

Total
0
Shares
Total
0
Share