Veronica Dragalin a revenit la firma de avocatură Jones Day din SUA

La jumătate de an după demisia din funcția de șefă a Procuraturii Anticorupție din Republica Moldova, Veronica Dragalin și-a reluat cariera în Statele Unite. Ea s-a alăturat din nou prestigioasei firme de avocatură Jones Day, unde va activa ca partener în practica de Investigații și Apărare în cauze de criminalitate a gulerelor albe.

”Veronica s-a dovedit a fi o anchetatoare curajoasă și eficientă și un consilier juridic de încredere atât în Statele Unite, cât și în țara ei natală, Moldova. Experiența sa va fi un atu imens pentru clienții noștri”, a declarat Ted Chung, reprezentant al firmei.

Dragalin are 15 ani de experiență ca avocat și procuror în SUA, fiind specializată în cazuri de mită, fraudă bancară, spălare de bani și obstrucționarea justiției. Între 2016 și 2022 a fost procuror federal în California, unde a instrumentat peste 300 de dosare, fiind recompensată cu Premiul Directorului FBI și alte distincții.

Originară din Republica Moldova, a emigrat în copilărie în SUA, unde a absolvit Universitatea Duke și Facultatea de Drept a Universității din Virginia. Revenirea la Jones Day marchează o nouă etapă a carierei sale internaționale, după perioada petrecută la conducerea Procuraturii Anticorupție.

Total
0
Shares
Total
0
Share