Directorul Agenției „Moldsilva”, Victor Durbală, a anunțat că și-a depus cererea de demisie pe data de 4 noiembrie 2025. Anunțul a fost făcut public printr-un mesaj adresat colegilor silvicultori și colaboratorilor instituției.
„Pe 4 noiembrie 2025 am depus cererea mea de demisie din funcția de director al Agenției „Moldsilva”. A fost o onoare să lucrez alături de oameni dedicați, care zi de zi apără și îngrijesc pădurile Moldovei”, a scris Durbală.
El a mulțumit echipei pentru colaborare și pentru eforturile depuse în protejarea fondului forestier național, menționând că sectorul silvic a devenit „mai unit, mai respectat și mai vizibil”.
„Mă bucur că, împreună, am făcut ca ramura silvică să fie mai unită, mai respectată și mai vizibilă. Rămâneți uniți și mândri că sunteți silvicultori — o meserie care lasă în urmă viață, aer curat și speranță. Vă port recunoștință și respect pentru tot ce faceți pentru păduri”, a adăugat Victor Durbală.
Deocamdată, nu a fost anunțat cine va exercita interimatul funcției de director al Agenției „Moldsilva”.