Premierul Ungariei, Péter Magyar, a anunțat relansarea cooperării dintre statele Grupului de la Vișegrad (V4), format din Ungaria, Polonia, Cehia și Slovacia.
Într-un mesaj publicat pe rețelele sociale, Magyar a anunțat că marți îi va primi la Gödöllő, în Castelul Grassalkovich, pe prim-miniștrii Poloniei, Cehiei și Slovaciei pentru discuții privind reluarea cooperării strânse dintre cele patru state.
„Cooperarea Grupului de la Vișegrad este din nou vie! Marți după-amiază îi voi primi la Gödöllő, în Castelul Grassalkovich, pe prim-miniștrii Poloniei, Cehiei și Slovaciei pentru a relansa cooperarea strânsă dintre cele patru țări și pentru a lucra împreună pentru o Europă Centrală puternică”, a declarat Magyar.
Anunțul vine după ce noul guvern de la Budapesta a semnalat în repetate rânduri intenția de a revitaliza formatul V4, afectat în ultimii ani de divergențele dintre statele membre, în special pe tema războiului din Ucraina și a relațiilor cu Rusia.
Anterior, Péter Magyar a declarat că dorește consolidarea cooperării regionale și chiar extinderea dialogului cu alte state din Europa Centrală, inclusiv România, Austria, Slovenia și Croația.



