VIDEO // Un cetățean străin, reținut la Chișinău pentru furturi și jaf în sectorul Botanica

Un bărbat de 34 de ani, cetățean străin, este cercetat penal pentru comiterea a cel puțin două furturi și un jaf, săvârșite în sectorul Botanica al capitalei.

Potrivit informațiilor preliminare, acesta acționa în timpul zilei, pătrunzând în apartamente prin metoda culegerii de chei. Din locuințe, suspectul ar fi sustras bijuterii din aur și sume de bani, cauzând proprietarilor un prejudiciu de peste 400 000 de lei.

Într-unul dintre cazuri, bărbatul a fost surprins în flagrant de proprietara apartamentului, pe care a îmbrâncit-o înainte de a fugi într-o direcție necunoscută.

Polițiștii de la Botanica, în comun cu ofițerii Direcției de Poliție Chișinău, au identificat și reținut suspectul. În urma perchezițiilor, oamenii legii au depistat uneltele folosite pentru pătrunderea în locuințe, precum și o parte dintre bijuteriile furate.

Bărbatul a fost plasat în arest pentru 30 de zile. Dacă vinovăția acestuia va fi demonstrată, riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 5 ani.

Total
0
Shares
Total
0
Share