Prim-ministrul Ungariei, Viktor Orbán, a declarat că poporul ungar nu poartă responsabilitatea pentru „situația în care s-a aflat Ucraina”, într-o scrisoare deschisă adresată președintelui ucrainean Volodimir Zelenski și publicată pe rețeaua socială X. În mesaj, liderul de la Budapesta i-a cerut șefului statului ucrainean să reia „imediat” funcționarea conductei petroliere „Drujba”.
Prin această conductă, Ungaria și Slovacia primeau petrol din Rusia tranzitat prin teritoriul Ucrainei.
Orbán l-a acuzat pe Zelenski de „politică anti-ungară”. „Timp de patru ani ați lucrat pentru a atrage Ungaria în războiul dintre țara dumneavoastră și Rusia. În tot acest timp ați primit sprijinul Bruxellesului și v-ați asigurat susținerea opoziției ungare”, a declarat premierul ungar.
Potrivit acestuia, acțiunile președintelui ucrainean „pun în pericol aprovizionarea sigură și accesibilă cu energie a familiilor ungare”. Orbán a reiterat că Ungaria nu dorește să fie implicată în conflict. „Noi compătimim poporul ucrainean, dar nu dorim să participăm la război”, a spus el.
Livrările de petrol către Ungaria și Slovacia prin conducta „Drujba” au fost oprite din 27 ianuarie. Conform informațiilor autorităților de la Kiev, o parte a infrastructurii aflate pe teritoriul Ucrainei a fost avariată în urma unui atac rusesc.
Announcement ❗️
President @ZelenskyyUa,
I call on you to reopen the Friendship oil pipeline immediately! pic.twitter.com/Kfb6iiQ2iE— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) February 26, 2026




