Republica Moldova este prezentă la EXPOVINA, cel mai mare târg de vinuri din Elveția și unul dintre cele mai renumite evenimente vinicole din Europa. Evenimentul are loc la Bürkliplatz, pe malul lacului Zürich, reunind 10 nave și un feribot, 200 de expozanți și peste 4000 de vinuri din 28 de țări.
Producătorii moldoveni Gitana Winery 1953 și MoldoWein, cu vinurile Purcari Wines, reprezintă țara noastră la această ediție jubiliară – a 70-a EXPOVINA.
„Este o mândrie ca vinurile din Republica Moldova să fie prezente la un eveniment de o asemenea anvergură, împărtășind cu vizitatorii elvețieni și internaționali terroir-ul, eleganța și calitatea vinului moldovenesc”, a transmis Misiunea Republicii Moldova în Geneva.