Radu Marian, despre salariul de 100 mii al lui Dumitru Alaiba de la BNM: Nu este din bugetul de stat

Dumitru Alaiba, fost ministru al Dezvoltării Economice și Digitalizării, a fost numit membru al Consiliului de Supraveghere al Băncii Naționale a Moldovei. Anunțul a fost făcut de deputatul PAS, Radu Marian, în cadrul emisiunii ”Rezoomat” difuzate la Rlive TV, informează telegraph.md, cu referire la Realitatea.md

Potrivit lui Marian, decizia a fost luată datorită experienței lui Alaiba în domeniul economic.

”Având în vedere experiența lui Dumitru Alaiba în domeniul financiar, a avut o contribuție la dezvoltarea economico-financiară, de aceea am considerat că este o alegere bună”, a declarat deputatul.

Radu Marian a explicat și sursele de finanțare ale BNM, menționând că acestea nu provin din bugetul de stat.

”Salariile de la BNM, CNPF, ANRE, da, sunt salarii mari. Dar vreau să aduc aminte că aceste instituții nu sunt finanțate de la bugetul de stat. Au venituri autonome, pe care și le generează”, a precizat el.

Deputatul a adăugat că veniturile BNM provin din dobânzile aplicate creditelor acordate băncilor comerciale, rezerve și tranzacții financiare.

”De aceea au această libertate să-și aloce astfel de salarii”, a conchis Marian.

Total
0
Shares
Total
0
Share