Ministerul Apărării anunță că sarcina de încorporare pentru perioada octombrie 2025 – ianuarie 2026 este de până la 1 200 de recruți pentru îndeplinirea serviciului militar în termen în Armata Națională și 10 recruți pentru serviciul militar cu termen redus.
O decizie în acest sens a fost aprobată în luna august, în cadrul ședinței Cabinetului de miniștri.
Încorporarea de toamnă se va desfășura în zilele de 27–28 octombrie curent. În această perioadă, recruții vor fi examinați medical de către comisiile medico-militare de pe lângă organele administrativ-militare, conform prevederilor legale.
Ministerul Apărării atrage atenția că, în spațiul public, subiectul citațiilor pentru comisiile medico-militare este uneori prezentat eronat sau manipulat prin informații false, cu scopul de a provoca teamă și confuzie în rândul cetățenilor.
Durata serviciului militar în termen este de 12 luni, iar a celui cu termen redus – 3 luni, fiind destinat absolvenților instituțiilor de învățământ superior.