Fadei Nagacevschi, despre audierea martorilor apărării în dosarul Plahotniuc: Procurorul ar da indicații martorilor să refuze prezența la ședințe

Observatorul independent în cadrul procesului lui Vlad Plahotniuc, fostul ministru al Justiției, Fadei Nagacevschi, denunță ingerințe și presiuni din partea procurorilor în cazul audierii martorilor apărării. Juristul susține că acuzatorul ar da indicații directe ca martorii să nu se prezinte la ședințele de judecată, astfel evitând o eventuală incriminare.

„Procurorul a menționat un lucru foarte interesant în declarațiile publice că, de fapt, martorii ar putea să refuze să se prezinte în instanță de judecată. Dar în condițiile în care și procurorul iese și spune și le dă indicații martorilor că ar putea să refuze pentru a nu se autoincrimina lucrurile acestea sunt inadmisibile într-un stat de drept. Procurorul trebuie să fie cel mai interesat să stabilească adevărul. Scopul procurorului nu este de a ajunge la condamnare, ci de a ajunge la stabilirea adevărului”, a declarat Fadei Nagacevschi în cadrul unei emisiuni de la Postul TV N4.

Amintim că, pe 3 decembrie, instanța de judecată a aprobat o listă de 27 de martori ai apărării în dosarul în care este vizat Vlad Plahotniuc dintr-o listă de peste 160 de persoane propusă de avocații fostului lider al PDM. Apărarea a declarat că reducerea listei cu peste 80% reprezintă o încălcare gravă a principiului unui proces echitabil și o discriminare.

Total
0
Shares
1 Informație relevantă

Puteți comenta pe Facebook.

Total
0
Share