În luna iunie, geniștii Armatei Naționale au desfășurat 14 misiuni de deminare în mai multe localități din țară, unde au identificat și neutralizat 21 de obiecte explozive rămase din perioada celui de-al Doilea Război Mondial.
De la începutul anului, au fost executate 66 de misiuni, în urma cărora au fost distruse 182 de muniții periculoase.
Din 1992 până în prezent, exploziile munițiilor au provocat moartea a 25 de persoane și rănirea altor 29, inclusiv copii. Cel mai recent caz tragic a avut loc pe 30 iunie, în satul Gura Galbenei, raionul Cimișlia.
Munițiile neexplodate pot fi extrem de periculoase, chiar și după zeci de ani. Dacă descoperiți un obiect suspect, nu îl atingeți, nu încercați să îl mutați sau să îl demontați și apelați imediat 112 pentru a anunța autoritățile.
Siguranța începe cu responsabilitatea fiecăruia.



