O parte din Odesa a rămas fără curent după atacurile rusești asupra infrastructurii

O parte semnificativă a orașului Odesa a rămas fără energie electrică, ca urmare a ultimului atac rusesc asupra infrastructurii energetice, a anunțat compania ”DTEK Odeskie Elektroseti”.

”Reconectarea se face treptat pentru a stabiliza sistemul și recomandăm locuitorilor să verifice informațiile actualizate pe canalele oficiale”, se arată în comunicatul companiei.

Pentru unii consumatori, alimentarea ar putea fi restabilită abia în 31 decembrie, iar pentru alții termenul estimativ este până la 15 decembrie. Autoritățile avertizează că lucrările ar putea fi prelungite din cauza avariilor complexe și a condițiilor de securitate.

Echipele companiei lucrează în regiunile Odeski, Primorski și Peresip pentru a remedia pagubele și a restabili alimentarea cu energie electrică.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share