VIDEO Usatîi anunță sesizări în Moldova și în străinătate privind o rețea internațională de escrocherii

VIDEO // Usatîi anunță sesizări în Moldova și în străinătate privind o rețea internațională de escrocherii
EnglishFrançaisРусский

Președintele Partidului Nostru, Renato Usatîi, a declarat că victime ale escrocheriilor telefonice și online există nu doar în Moldova, ci și în alte state europene, anunțând că va depune sesizări în Republica Moldova și în toate țările unde cetățenii au fost victime ale acestei grupări criminale internaționale.

„Obiectivul principal este ca, împreună cu partenerii internaționali, să lichidăm toate structurile acestei rețele în toate statele unde activează astăzi și să aducem în fața justiției toate persoanele din structurile de stat care au protejat sau au acoperit această activitate criminală”, a declarat Renato Usatîi.

În țară, deputatul va sesiza Procuratura Generală, Centrul Național Anticorupție (CNA) și Procuratura Anticorupție privind schemele ilegale care vizează gestionarea bazelor de date și a software-urilor specializate, utilizate de escroci pentru a sustrage bani de la oameni.

„Voi merge în două etape. Pe de o parte, pregătesc sesizările către Procuratura Generală, CNA și Procuratura Anticorupție, care vizează schema criminală ce implică accesul la baze de date (CID-uri) și software-uri gestionate ilegal. Pe de altă parte, am decis să depun o sesizare separată în afara țării. În acest mecanism sunt implicați atât foști, cât și actuali parlamentari”, a declarat liderul Partidului Nostru.

El a mai spus că a inițiat deja discuții cu autorități de aplicare a legii din alte state, argumentând că ilegalitățile semnalate ar fi afectat și cetățeni din Uniunea Europeană:

„Mai mult, aceste ilegalități au afectat și cetățeni din statele europene, fapt pe care îl pot demonstra. În acest sens, am inițiat deja discuții cu reprezentanți ai structurilor de forță din alte țări, cărora le voi prezenta sesizări ce conțin numele tuturor persoanelor implicate din Republica Moldova. Indiferent dacă au avut un rol de coordonare sau au tăinuit aceste activități, cei responsabili vor fi vizați în mod direct.”

Amintim că, în ajun, președintele Partidului Nostru, Renato Usatîi, a făcut dezvăluiri șocante despre o grupare criminală internațională care a prejudiciat cetățenii Republicii Moldova cu aproximativ un miliard de lei. Politicianul susține că a obținut acces direct la serverele și corespondența internă a infractorilor, date care arată că, din totalul de un milion de victime la nivel global, 100.000 sunt cetățeni moldoveni. În cadrul unui live, Renato Usatîi a prezentat interfața sistemului care conține numele de familie ale tuturor victimelor din Republica Moldova, sumele de care au fost păgubite, copii ale cardurilor, pașapoartelor și ID-urilor (în timpul prezentării datele personale ale victimelor au fost bruiate).

Total
0
Shares
 
Total
0
Share