Primăria municipiului Bălți anunță participarea activă la Forumul Economic Regional Moldova, care va avea loc în perioada 9–12 iulie 2025, la Vatra Dornei, România. În cadrul pregătirilor, primarul Alexandr Petkov și viceprimarul Tatiana Dubitkaia au stabilit detaliile implicării orașului atât în componenta economică, cât și în programul cultural al evenimentului.
”Continuând să sporim atractivitatea investițională a municipiului Bălți şi consolidând cooperarea transfrontalieră, după întâlnirea recentă la Bălți, am discutat, la Suceava, cu organizatorii Forumului Economic Regional Moldova despre detaliile privind participarea noastră. Forumul va avea loc la Vatra Dornei, România, în perioada 9–12 iulie 2025.
Împreună cu dna viceprimar Tatiana Dubitkaia, în cadrul ședinței de lucru am stabilit atelierele tematice la care vor participa reprezentanții Bălțiului, dar și am elaborat strategia de implicare a agenților economici din municipiu în cadrul târgului „Gust de Moldova”, destinat promovării produselor locale și atragerii de noi parteneri comerciali.
Un subiect aparte l-a constituit oportunitatea participării colectivelor artistice populare din Bălți la programul cultural al Forumului – un pas suplimentar în promovarea artiștilor moștri talentați.
Credem cu tărie că participarea activă la astfel de platforme economice și instituționale va contribui semnificativ la dezvoltarea durabilă a municipiului nostru și la creșterea atractivității sale în rândul investitorilor străini și partenerilor din regiune”, a declarat Petkov.