Președintele rus Vladimir Putin a declarat că Moscova este pregătită să reia discuțiile cu Statele Unite privind războiul din Ucraina și că așteaptă sosirea reprezentanților administrației americane după ce Washingtonul își va încheia implicarea în „faza fierbinte” a dosarului iranian.
„Așteptăm, odată ce toate evenimentele se vor fi încheiat și faza fierbinte a dosarului iranian se va fi terminat, sosirea acestor reprezentanți ai administrației americane pe care i-am întâlnit deja la Moscova”, a declarat Vladimir Putin într-un interviu acordat unui jurnalist rus, publicat de Kremlin.
Liderul de la Kremlin a făcut declarațiile răspunzând unei întrebări despre relațiile ruso-americane după summitul G7 din Franța, unde președintele american Donald Trump a afirmat că „Rusia ar trebui să încheie un acord” cu Ucraina pentru a pune capăt războiului.
„Suntem pregătiți să continuăm negocierile și discutarea tuturor detaliilor”, a adăugat Putin.
La începutul lunii iunie, președintele rus susținuse că atenția Statelor Unite s-a mutat de la războiul din Ucraina către conflictul cu Iranul.
În timpul summitului G7, Donald Trump a declarat că Rusia ar trebui să ajungă la un acord cu Ucraina și a afirmat că Washingtonul ar putea reintroduce sancțiunile care au fost ridicate anterior.
La rândul său, ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a declarat marți că Statele Unite „par să renunțe la orice pretenție la rolul de mediator imparțial” și că urmează „o cale ce constă în intensificarea presiunii sancțiunilor asupra Rusiei”.




