Sport: Un tenisman din Moldova a înregistrat un succes remarcabil la nivel european

Sport, Un tenisman din Republica Moldova a înregistrat un succes remarcabil, vasile dontu, sportivii moldoveni,

Tenismenul moldovean, Vasile Donțu, a devenit cîștigătorul turneului internațional în categoria de vîrstă U18 „Babolat Cup 2018”, care s-a încheiat sîmbătă la Chișinău. În finala probei de simplu, reprezentantul nostru s-a impus în fața ucraineanului Danyil Fedorov cu scorul de 6:0 2:6 6:4.

La dublu, Vasile în pereche cu Alexandru Victov a ajuns pînă în semifinală. Cîștigătorii acestei probe au devenit ucrainenii Myroslav Bondar și Artem Podorozhnyi.

La feminin, competiția a fost cîștigată de Alina Tsyrpalevych (Ucraina). Cel mai bun rezultat printre jucătoarele din Republica Moldova a fost înregistrat de Arina Gamretkaia, care a ajuns pînă în semifinală. La dublu, pe podium au urcat jucătoarele de tenis din Ucraina, Kateryna Rublevska și Vera Tagasheva.