Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, reprezentant al Partidului Nostru, a susținut un discurs tăios în cadrul protestului opoziției din fața Parlamentului Republicii Moldova. Edilul a criticat dur reforma administrativ-teritorială și a acuzat puterea de la Chișinău că încearcă să bage zâzanie între comunitățile locale pentru a le sărăci.
Petkov a salutat unitatea forțelor de opoziție și a cetățenilor, subliniind că nemulțumirea a depășit demult zidurile Parlamentului.
„Vreau să vă felicit pe cei din opoziție pentru că ați putut da dovadă de unitate. Astăzi, în țară, opoziția nu este doar una politică, din Parlament. Astăzi, opoziția față de această guvernare este întreg poporul”, a declarat primarul de Bălți.
Alexandr Petkov a explicat că, deși primarii din țară își doreau o reformă reală, varianta propusă de actuala guvernare nu face decât să dezbine comunitățile.
„Prima realizare a guvernării este aceea că au început să îndușmănească primarii între ei, satele între sate și orașele între orașe. Ceea ce este inadmisibil! Nu ne-au adunat ca să ne audă păsul, ci ca să știe unde să bată, astfel încât să nimicească satele și orașele din țară.”
Primarul a oferit exemplul concret al municipiului Bălți, care, la fel ca și Capitala, este blocat în procesul de amalgamare. Petkov a enumerat cel puțin 10 sate din împrejurimi (precum Răuțel, Corlăteni, Dobrogea Veche, Țambula, Popovca, Natalievca și altele) care își doresc să se alieze cu Bălțiul, însă guvernarea le interzice acest lucru.
Petkov a avertizat că majorarea planificată a TVA-ului la produsele alimentare va lovi direct în cetățenii de rând, iar aceștia, când vor rămâne fără resurse, nu vor merge la Guvern, ci vor bate la ușa primăriilor.
În final, primarul municipiului Bălți a lansat un apel către partenerii externi ai Republicii Moldova, acuzând guvernarea de duble standarde.
„Astăzi ni se vorbește frecvent că suntem în proces de aderare, dar noi vedem cum sub acest paravan se fac reforme totalmente anti-europene. Despre acest lucru trebuie să cunoască partenerii noștri europeni! Poți să arborezi 10 steaguri ale Uniunii Europene pe Parlament, încă 20 pe Guvern și 30 pe Președinție — asta nu înseamnă că țara devine europeană. O țară devine europeană doar atunci când sunt implementate cu adevărat norme europene. Iar acest lucru nu se întâmplă în Moldova.”



