VIDEO Constantin Cuiumju critică proiectul privind cartelele SIM: „Ați făcut o lege pentru lege”

VIDEO // Constantin Cuiumju critică proiectul privind cartelele SIM: „Ați făcut o lege pentru lege”
EnglishFrançaisРусский

Proiectul de lege privind înregistrarea obligatorie a cartelelor SIM conține măsuri slabe și ineficiente. Declarația a fost făcută de deputatul fracțiunii „Partidul Nostru”, Constantin Cuiumju, care a reproșat majorității parlamentare, dar și autorilor proiectului – Ministerul Afacerilor Interne, faptul că au ignorat un proiect similar, depus anterior de formațiunea sa, care propunea reguli mult mai stricte.

Constantin Cuiumju a cerut explicații guvernanților cu privire la motivele pentru care proiectul opoziției a fost trecut pe plan secund, deși fusese înregistrat cu aproape zece zile mai devreme.

„Inițiativa Partidului Nostru conținea prevederi cu mult mai logice, mai adânci și mai concrete”, a declarat Cuiumju.

Deputatul a taxat dur faptul că proiectul propus de autorități lasă o portiță uriașă pentru anonimat, oferind un termen de conformare mult prea generos (12 luni) și aplicându-se doar utilizatorilor noi. În acest sens, Cuiumju a invocat modelul Poloniei, țară pe a cărei practică se bazează, teoretic, și inițiativa de la Chișinău.

„Polonia a introdus înregistrarea obligatorie a SIM-urilor încă în 2016. Însă acolo termenul de înregistrare a cartelelor existente a fost de maximum 7 luni. După aceasta, cele care nu s-au înregistrat au fost deconectate”, a punctat Cuiumju.

Un alt punct major de nemulțumire exprimat de Constantin Cuiumju se referă la cele 1.600.000 de cartele preplătite aflate deja pe piață, despre care afirmă că sunt complet ignorate de noul cadru legal.

„Dumneavoastră, la acești 1.600.000 de abonați pe care îi avem, deloc nu vă referiți, nu-i cunoașteți. De ce nu ați introdus aceeași idee, a înregistrării obligatorii? Spuneți că ați făcut o lege pentru lege. În afară de aceasta, explicați-mi de ce proiectul dumneavoastră nu prevede nicio sancțiune? Va fi sau nu va fi implementat acesta?”, a întrebat deputatul.

În replică, reprezentantul Ministerului Afacerilor Interne au lăsat de înțeles că sunt deschiși la reducerea termenului de 12 luni, dacă operatorii de telefonie mobilă au capacitate tehnică în acest sens.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share
ULTIMA ORĂ
×