A luat bronzul chiar de ziua lui. Moldoveanul care a obținut două victorii la Campionatul European de taekwondo

Stepan Dimitrov a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de taekwondo pe categorii olimpice. Sportivul a înregistrat performanța chiar în ziua în care a împlinit 25 de ani, transmite Telegraph.md

Competiția se desfășoară la Sarajevo iar campionul a obținut două victorii în categoria de greutate 58 kg, reușind să elimine luptători din Turcia și Croația. Luptătorul a cedat în semifinală doar sârbului Novak Stanic, dar s-a ales cu un loc pe podium chiar de ziua sa de naștere. La aceeași competiție a participat și fratele său geamăn, Vadim Dimitrov, care a ocupat locul nouă în aceeași categorie de greutate.

La Europenele din Bosnia și Herțegovina au mai concurat Andrei Balan în categoria de greutate 68 kg – poziționat pe locul cinci și Tatiana Țîmbalari (57 kg – locul nouă).

Pentru luptătorii de taekwondo din Moldova urmează calificările pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo. Turneul european de calificare va avea loc în perioada 30-31 ianuarie la Sofia.

ȘOCANT // Un adolescent de 17 ani şi-a ucis mama cu 118 lovituri de cuţit, apoi a sunat la poliţie