Brazilia s-a calificat în sferturi cu 2 la 0 în meciul cu Mexic! Iată cine au marcat golurile

Brazilia s-a calificat în sferturile CM cu 2 la 0 în meciul cu Mexic, neymar, rusia

Selecţionata Braziliei s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Mexicului cu scorul de 2-0 (0-0), luni, la Samara, în optimile de finală.

Selecao s-a impus prin golurile marcate de Neymar (51) şi Roberto Firmino (88), iar în sferturi va întâlni învingătoarea dintre Belgia şi Japonia.

Mexicanii au început meciul mai bine şi au presat destul de mult în primele 25 de minute, având ocazii prin Lozano (3), însă Alisson a fost la post, şi prin Herrera (22), blocat la 15 metri. Mexicanii nu i-au învins niciodată pe brazilieni la Cupa Mondială în cinci dueluri, patru victorii revenind selecţionatei ”Canarinha”, iar un meci s-a terminat nedecis, 0-0, în faza grupelor din 2014 (13-0 golaveraj).

Brazilia este neînvinsă de 16 meciuri oficiale. Brazilia nu a pierdut niciodată în faţa unei reprezentante a zonei CONCACAF, având opt victorii şi un egal. Mexicul are doar o victorie în faţa reprezentantelor CONMEBOL, cu Ecuador în 2002, trei egaluri şi nouă înfrângeri.