Drumarii au acționat toată noaptea pentru menținerea circulației pe drumurile naționale

Ninsorile au afectat întreg teritoriul țării, iar drumarii au intervenit pe tot parcursul nopții pentru a asigura circulația în condiții de siguranță. Partea carosabilă este umedă, pe alocuri înzăpezită și alunecoasă.

Lucrări de patrulare și combatere a poleiului au fost efectuate în mai multe raioane, inclusiv Căinari, Căușeni, Ștefan Vodă, Bălți, Criuleni, Dubăsari, Ungheni și altele. În procesul de întreținere a drumurilor au fost implicate 103 utilaje speciale și 89 de muncitori rutieri, fiind împrăștiate peste 1200 de tone de materiale antiderapante.

Administrația de Stat a Drumurilor atenționează șoferii să adapteze viteza la condițiile de iarnă și să circule cu prudență. În caz de necesitate, informații despre starea drumurilor pot fi obținute la numerele de telefon disponibile non-stop: (+373) 78337744; (+373) 60477117 (inclusiv Viber/WhatsApp).

Total
0
Shares
Total
0
Share