ELVEȚIA – ROMÂNIA 6-0 : Naționala de fotbal feminin, umilită în preliminariile EURO 2021! A luat 6 goluri de la Elveția

Nationala Femenină România vs Elveția

Echipa națională de fotbal a României a fost umilită de Elveția în preliminariile EURO 2021.

După victorie cu Lituania, 3-0, naționala României a pierdut categoric, scor 0-6, într-un meci jucat în la  Schaffhausen.  Scorul la pauză a fost 2-0, după golurile marcate de Ramona Bachmann, 28 de ani, atacantul lui Chelsea.

În minutul 65, România a rămas în 10, după ce fundașul Maria Ficzay a fost eliminată. Ana-Maria Crnogorcevic a marcat în același minut din penalty.

Ulterior, elvețienii au mai marcat de trei ori. Ramona Bachmann (74), Fabienne Humm (81) și Svenja Folmli (88) au învins-o pe Camelia Ceasar, stabilind scorul final.  Cu 3 meciuri jucate, România are 3 puncte și este pe locul 3. Elveția și Belgia sunt pe primele două locuri, cu 12 puncte.

ECHIPELE DE START:

Elveția: 1. Thalmann – 5. Maritz, 15. Buhler, 18. Calligaris, 19. Aigbogun – 16. Gut (22. Bernauer 70), 13. Walti-cpt – 6. Reuteler (17. Folmi 78), 10. Bachmann, 23.Lehmann (20. Humm 61) – 9. Crnogorcevic
Selecționer: Nils Nielsen
Rezerve: 12. Herzog, Friedli, 2. Pando, 3. Megroz, 4. Rinast, 7. Mauron, 8. Brunner, 11. Sow, 14. Stierli

România: 12. Ceasar – 5. Meluță, 6. Ficzay, 2. Oprea, 15. Goder (16. Sandu 19) – 11. Olar-cpt, 8. Vătafu, 4. Bortan, 19. Ciolacu (18. Bistrian 86), 10. Voicu – 9. Rus (7. Vlădulescu 78)
Selecționer: Mirel Albon
Rezerve: 1. Ganea, 3. Balasz, 13. Barabasi, 17. Grecu, 20. Ienovan