Social

Evenimentele cultural-artistice care vor avea loc de „HRAMUL ORAȘULUI CHIȘINĂU”

Pinterest LinkedIn Tumblr

Primăria municipiului Chișinău a publicat lista evenimentelor cultural-artistice, ce se vor desfășura pe data de 14 octombrie, cu ocazia Hramului orașului Chișinău. 

08:00 – 08:30 – DEPUNERE de FLORI (Monumentul domnitorului Ștefan cel Mare și Sfânt)

08:00 – 10:00 – SFÂNTA LITURGHIE (Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului”)

10:00 – 11:00 – INAUGURAREA SĂRBĂTORII HRAMUL ORAȘULUI CHIȘINĂU

TRANSMISIUNE on-line – MOLDOVA 1 

                           participă: Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”

                                            Orchestra municipală de muzică populară condusă de Frații ADVAHOV

                                            Capela Corală Academică „Doina”

                                            Eugen DOGA, Mihai CIOBANU, „BRIOSONORES”, Nicolae Gribincea

                                            & „PLĂIEȘII”

                                            PREZENTATORI: Andrei PORUBIN și Alex LUCA

_________________________________________________________________________________

 11:00 – 18:00 – EXPOZIȚIE „TEZAUR FOLCLORIC” (Scuarul Catedralei Mitropolitane) 

                           aici: Expoziții de Artă (pictură, artizanat, costume populare, hand made etc.)

                          RECITAL – Ansamblul etnofolcloric „PLĂIEȘII”

TRANSMISIUNE on-line – Privesc.eu 

 ________________________________________________________________________

12:00 – 13:00 – EXCURSIE panoramică (MUZEUL de ISTORIE al ORAȘULUI CHIȘINĂU)

  • PRIMARUL GENERAL al municipiului Chișinău
  • Reprezentați ai PRIMĂRIEI municipiului Chișinău
  • Oaspeți de Onoare

TRANSMISIUNE on-line – Privesc.eu 

_________________________________________________________

16:00 – 17:30 – TABLOU muzical-literar ORAȘUL MEU ALB (GRĂDINA PUBLICĂ „Ștefan 

                           cel Mare”)

TRANSMISIUNE on-line – MOLDOVA 2

                           aiciRECITAL de muzică clasică și poezie

        participă: duetul de pianiști Iurie MAHOVICI și Diana VORONEȚCAIA

                         solistă – Ana CERNICOVA

                      declamator – Andrei PORUBIN

16:00 – 17:30 – TABLOU muzical-literar URARE pentru CHIȘINĂU (PIETONALA E. Doga)

TRANSMISIUNE on-line – MOLDOVA 1

                                aiciRECITAL de muzică etno-jazz și poezie

                                   participă: formația TRIGON

                         declamator – Nicolae JELESCU

16:30 – 18:00 – TABLOU muzical-literar SĂ TRĂIEȘTICHIȘINĂU! (SCUARUL Catedralei /

                           Complexul de Cruci)

                           aiciRECITAL de muzică clasică / modernă și poezie

                                 participăSELECT Strings Quartet (conducător – Mihail AGAFIȚA)

              declamator – Iurie GOLOGAN

TRANSMISIUNE on-line – Privesc.eu 

17:30 – 19:00 – TABLOU muzical-literar Gânduri PENTRU şi DESPRE Chișinău… (GRĂDINA

                                PUBLICĂ  „Ștefan cel Mare„/ ALEEA CLASICILOR)

               aiciRECITAL de muzică clasică și recital de poezie

                       participă: Orchestra de Cameră a SĂLII cu ORGĂ din CHIȘINĂU

                                        Corul Național de Cameră

                                        SOLIȘTI-instrumentiști: Cătălin ADVAHOV, _____________________

                      declamatori – Alex LUCA & Cristian PERIPELIUC

TRANSMISIUNE on-line – Privesc.eu 

17:30 – 19:00 – muzical-literar CHIȘINĂU, ORAȘUL MEU (PARCUL „Valea Morilor”

                           / SCĂRILE de GRANIT)

TRANSMISIUNE on-line – MOLDOVA 1

                           aiciRECITAL de muzică și poezie

      participă:  Band (conducător – Radu TĂLĂMBUȚĂ)

                      solistă – Cristina PINTILIE

                      declamator – Nicu ȚURCANU

19:00 – 20:30 – TABLOU muzical-literar TE SALUT CHIȘINĂU!” PARCUL „Alunelul”)

TRANSMISIUNE on-line – MOLDOVA 

                           aiciRECITAL de clasică, contemporană, populară, jazz și poezie

                                    participă: CONCERTINO Accordion Band

                          declamator – Iurie GOLOGAN

19:00 – 20:30 – TABLOU muzical-literar CHIȘINĂU – ORAȘ TINERESC” (PARCUL „Valea

                           Morilor” / ROTONDA) 

                            aiciRECITAL de muzică jazz și poezie

       participăGeta BURLACU & Band

                       Dan BRUMA (chitară)

                       declamator – Cristian PERIPELIUC

TRANSMISIUNE on-line – Privesc.eu 

19:00 – 20:30 – TABLOU muzical-literar DESPRE Chișinău…” (PARCUL „Valea Trandafirilor” /

                           HAVUZUL MUZICAL)

                           aiciRECITAL de muzică etno-pop și poezie

                          participă: VALY BOGHEAN & Band

                          declamator – Nicolae JELESCU

 

TRANSMISIUNE on-line – Privesc.eu 

         20:00 – 21:30 – TABLOU muzical-literar CHIȘINĂUL DE SEARĂ” (PARCUL „La Izvor”)

TRANSMISIUNE on-line – MOLDOVA 1

                           aiciRECITAL de muzică jazz și poezie

     participăBIG Band Orchestra  

                      solistă – Ana ODOBESCU

                      declamatori – Alex LUCA & Nicu ȚURCANU

20:00 – 21:30 – TABLOU muzical-literar CHIȘINĂU – Acasa sufletelor noastre” (ALEEA „Mircea cel

                          Bătrân”)

                           aiciRECITAL de muzică folclorică și poezie

       participăAnsamblul etnofolcloric „PLĂIEȘII  

       solist – Nicolae GRIBINCEA

       eclamator – Iurie NISTORICĂ

TRANSMISIUNE on-line – Privesc.eu 

Sectorul Buiucani

12:00-15:00 (Scuarul „Bucuriei” din str. Bucuriei)

– Spectacol musical organizat de trupa Teatrului Epic Etnofolcloric „Ion Creangă” „Bine e la șezetoare”

– Program susținut de artiști profesioniști de muzică  ușoară cu Olga Ciolacu, Laurențiu Popescu, Anișoara Puică, Formaţia „Viitorul” cond. Anatolie Gherman

– Program de muzică populară susținut de orchestra  de  muzică populară „Barbu Lăutaru” și soliști: Oleg Antoci-acordion, Adam Stângă-trompetă, Marin Bunea- vioară, Lilian Ganea – voce, Doina Arsenii, Zinaida Julea, Daniel Noromneac, Stela Botez

Sectorul Ciocana

10.00 – 18.00 (bd. Mircea cel Bătrân, 7)

– Expoziţie de carte  „Sectorul Ciocana  – pagini de istorie”

 11:00-19:00 (Aleea bd. Mircea cel Bătrân)

– Expoziţie – târg a lucrărilor meşterilor populari „Mâini dibace” și a produselor ECO

12:30-13:30 (Aleea bd. Mircea cel Bătrân (porțiunea: bd. Mircea cel Bătrân, 2/str. P. Zadnipru)

– Parada cailor – Ciocana 2020

12:00 – 16:00 (Aleea bd. Mircea cel Bătrân)

– Spectacol cultural-artistic de sărbătoare „Hramul sectorului Ciocana” Interpreţii de muzică din sector și colective artistice ale CCC „Ghiocel”, „Tot mai frumos şi mai măreţ sectorul meu Ciocana!”

 Sectorul Botanica

 11:00 – 16:00 (Parcul „Valea Trandafirilor”)

– Program în aer liber cu prezentare filmelor de scurt metraj despre istoria orașului Chișinău și culturii muzicii POP

11:00 – 16:00 (bd. Dacia intersecție cu str. N. Zelinschi)

– Acțiune cultural-artistică „Orașul meu – Chişinău” cu participarea interpreților de muzică populară și muzică de estradă: AF ,,Doina”; AF ,,Baștina”; AF ,,Haiducii”; Studioul ,,Raw Studio”

10:00 – 16:00 (Biblioteca Publică „M. Lomonosov” bd. Dacia, 4)

– Program de acțiuni cultural-artistice în aer liber: expoziție de carte; vernisaj de pictură; recital de poezie, vernisaj de fotografii; program de muzică populară și romanțe; atelier de limba engleză și limba italiană, etc.

loading...

Comments are closed.