Fotbal: PSG, a treia echipă calificată în optimile Ligii Campionilor

Paris Saint-Germain a devenit a treia echipă calificată în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după Juventus Torino şi Bayern Munchen.

PSG a reuşit a patra sa victorie consecutivă în Grupa A, 1-0 cu FC Bruges, într-un meci în care belgienii au ratat un penalty. Parizienii nu au pierdut acasă în faza grupelor în 23 de partide, obţinând 18 victorii şi 5 egaluri.

Real Madrid a reuşit scorul serii, 6-0 cu Galatasaray, la care atacantul român Florin Andone a jucat doar în prima repriză la formaţia turcă. Rodrygo, la doar 18 ani, a realizat o triplă, Benzema o dublă, celălalt gol fiind reuşit de Sergio Ramos.

Tottenham a surclasat-o pe Steaua Roşie, chiar la Belgrad, cu 4-0, golurile fiind marcate de Lo Celso, Son (două) şi Eriksen.

Atalanta a obţinut primul său punct în Champions League, după 1-1 la Bergamo cui Manchester City, la capătul unui meci cu multe evenimente. ”Cetăţenii” au deschis scorul prin Sterling şi au ratat un penalty înainte de pauză prin Gabriel Jesus. Atalanta a egalat după pauză prin Pasalic şi a avut şansa victoriei pe final, după ce portarul de rezervă Bravo a fost eliminat (81), iar în poartă a intrat fundaşul Kyle Walker.

Meciul, de la Zagreb, dintre echipa locală Dinamo şi Şahtior Doneţk a avut un finala dramatic, cu patru goluri marcate pe final. Campioana Ucrainei a deschis scorul, Dinamo a egalat, iar în ultimele zece minute, când echipele erau reduse la zece oameni, a marcat de două ori şi se părea că va obţine victoria. Junior Moraes (90+3) a redus din diferenţă, iar Tete (90+8 – penalty) a marcat golul egalării în ultimele secunde ale timpului adiţional.

Bayer a obţinut primele sale puncte în grupă, după 2-1 cu Atletico Madrid.

Rezultate:
Grupa A
Paris Saint-Germain – FC Bruges 1-0
A marcat: Mauro Icardi 22.
Mbaye Diagne (FC Bruges) a ratat un penalty în min. 76.

Real Madrid – Galatasaray Istanbul 6-0
Au marcat: Rodrygo 4, 7, 90+3, Sergio Ramos 14 – penalty, Karim Benzema 45, 81.

Bayern Munchen – Olympiakos Pireu 2-0
Au marcat: Robert Lewandowski 69, Ivan Perisic 89.

Steaua Roşie Belgrad – Tottenham Hotspur 0-4
Au marcat: Giovani Lo Celso 34, Heung-Min Son 57, 61, Christian Eriksen 85.

Atalanta Bergamo – Manchester City 1-1
Au marcat: Mario Pasalic 49, respectiv Raheem Sterling 7.
Gabriel Jesus (City) a ratat un penalty în min. 43.
Cartonaş roşu: Claudio Bravo (City, 81).

Dinamo Zagreb – Şahtior Doneţk 3-3
Au marcat: Bruno Petkovic 25, Luka Ivanusec 83, Arijan Ademi 89, respectiv Alan Patrick 13, Junior Moraes 90+3, Tete 90+8 – penalty.
Cartonaş roşu: Nikola Moro (Dinamo) 74, Marlos (Şahtior Doneţk) 79.

Lokomotiv Moscova – Juventus Torino 1-2
Au marcat: Aleksei Miranciuk 12, respectiv Aaron Ramsey 4, Douglas Costa 90+3.

Bayer Leverkusen – Atletico Madrid 2-1
Au marcat: Thomas Partey (autogol) 41, Kevin Volland 55, respectiv Alvaro Morata 90+4.
Cartonaş roşu: Nadiem Amiri (Bayer) 84.

Clasament
1 Juventus 4 3 1 0 9-4 10
2 Atletico Madrid 4 2 1 1 6-4 7
3 Lokomotiv Moscova 4 1 0 3 4-7 3
4 Bayer Leverkusen 4 1 0 3 3-7 3

Legendă: M – meciuri, V – victorii, E – egaluri, Î – înfrângeri, GM – goluri marcate, GP – goluri primite, P – puncte