Halterofilul moldovean Marin Robu a devenit vicecampion european printre juniori

Marin Robu, Halterofil, vicecampion, european, sportiv

Halterofilul moldovean, Marin Robu a devenit vicecampion european printre juniori în categoria de greutate 73 kg. Tânărul sportiv a a înregistrat rezultatul 315 kg la total, fiind întrecut de turcul Muhammed Furkan Ozbek (329 kg), scrie Diez.MD

Marin Robu, în vârstă de 19 ani, a cucerit argintul și la stilul smuls (144 kg), iar la stilul aruncat s-a clasat pe locul 4.

Anterior, pe podium la București a urcat și Daniel Lungu, care a concurat la under 23 în categoria 55 kg. El a câștigat aurul la stilul smuls cu rezultatul 110 kg.

Amintim că, în luna septembrie Marin Robu a stabilit un nou record european la proba de smuls la Mondialul de seniori din Thailanda. Sportivul a stabilit un nou record european la nivel de tineret la 73 kg cu rezultatul 149 kg. Marin este principalul candidat al Moldovei de a reuși calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.