Încep anul 2020 cu stângul: Naționala Moldovei a pierdut cu 0-1 în meciul amical cu Suedia

Selecționata Moldovei, Naționala, Echipa de footbal

Naționala Moldovei a jucat primul meci din acest an ieri, 9 ianuarie, la ora 19:00. Adversara tricolorilor a fost Suedia, una dintre selecționatele calificate la turneul final al Campionatului European din 2020. Scandinavii se clasează pe locul 17 în clasamentul FIFA.

Meciul Suedia – Moldova s-a disputat pe stadionul Hamad bin Khalifa din Doha.

Până în prezent Naționalele Moldovei și Suediei au jucat de opt ori și de fiecare dată au învins suedezii.

Golul meciului de ieri seară a fost marcat de către scandinavul Jordan Larsson în prima repriză, minutul 32 al meciului.

Echipa Naționalei Moldovei a jucat în următoarea componență:

Moldova: 23 Denis Rusu, 2 Anatolie Prepeliță, 5 Constantin Bogdan, 6 Igor Armaș, 10 Eugeniu Cociuc (18 Gheorghe Anton, 59), 11 Cristian Dros, 14 Dan Taras (7 Andrei Cojocari, 46), 15 Sergiu Platica (9 Dan Spătaru, 72), 16 Alexandr Suvorov (22 Dinu Graur, 59), 20 Vladimir Ambros (17 Alexandru Boiciuc, 46), 21 Vadim Rața (19 Artur Patraș, 72)
Rezerve: 1 Nicolai Calancea, 12 Nicolai Cebotari, 4 Maxim Focșa, 8 Denis Marandici