Meci dramatic pentru Radu Albot la US OPEN: partida a durat trei ore şi zece minute!

Tenismanul Radu Albot a debutat aseară la US Open 2019 cu un meci împotriva germanului Alexander Zverev, numărul 6 în clasamentul internaţional. În prima rundă a probei de simplu, sportivul moldovean a cedat în primele două seturi (1-6, 3-6), însă s-a impus dramatic în următoarele două seturi (6-3 6-4), egalând scorul meciului.

Potrivit Federaţiei Moldoveneşti de Tenis, în setul decisiv, Albot nu a reușit să se menţină până la capăt, iar Alexander Zverev s-a impus cu scorul general 6:1 6:3 3:6 4:6 6:2. Meciul a durat trei ore şi zece minut, informează trm.md

În proba de dublu a competiţiei internaţionale, Radu Albot va face pereche cu tunisianul Malek Jaziri. În prima rundă, echipa noastră va întâlni perechea americană Nicholas Monroe şi Tennys Sandgren.

Capii de serie ai Marelui Şlem american sunt: Novak Djokovic (cap de serie nr. 1, nr. 1 ATP, Serbia), Rafael Nadal (cap de serie nr. 2, nr. 2 ATP, Spania), Roger Federer (cap de serie nr. 3, nr. 3 ATP, Elveţia), Dominic Thiem (cap de serie nr. 4, nr. 4 ATP, Austria), Daniil Medvedev (cap de serie. 5, nr. 5 ATP, Rusia), Alexander Zverev (cap de serie nr. 6, nr. 6 ATP, Germania), etc.

Cel mai bun rezultat al tenismanului moldovean în proba de simplu a turneului Grand Slam US Open a fost înregistrat în anul 2017, când Radu a ajuns până în runda a treia. La dublu, sportivul moldovean s-a calificat în anul 2018 în semifinala turneului din SUA.