Medalie de bronz pentru Moldova la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Un singur sportiv moldovean a urcat, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, pe podiumul de premiere. Canoistul Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de bronz la proba de o mie de metri caiac-canoe, simplu, transmite MOLDPRES.

Republica Moldova se numără printre cele 93 de state care au câștigat medalii la ediția din acest an a Olimpiadei de vară. În total au concurat 11.090 de sportivi din 205 țări. Delegaţia Statelor Unite ale Americii a ocupat primul loc în clasamentul final pe medalii, iar Moldova a încheiat pe locul 86.

Din cei 20 de sportivi moldoveni care au participat la Jocurile Olimpice, doar canoistul Serghei Tarnovschi a urcat pe podiumul de premiere.

Comitetul Național Olimpic și Sportiv a prezentat lista și rezultatul sportivilor moldoveni participanți la Olimpiada din Japonia.

Alexandra Mîrca (tir cu arcul) – locul 51
Lilia Fiskovici (atletism, maraton) – locul 54.

Sportivii moldoveni, clasați în top 8 la Jocurile Olimpice de la Tokyo vor beneficia de premii din partea statului. O hotărâre în acest sens a fost aprobată în ședința de Guvern din 16 iunie: locul 1 – 3.000.000 lei, locul 2 – 2.600.000 lei, locul 3 – 2.000.000 lei, locul 4 – 600.000 lei, locul 5 – 600.000 lei, locul 6 – 400.000 lei, locul 7 – 300.000 lei, locul 8 – 200.000 lei.

Loteria Națională, la rândul său, a anunțat că va premia performerii moldoveni. Medaliatul cu bronz, canoistul Serghei Tarnovschi va primi 250.000 de lei, iar cei clasați pe locurile 4-10 vor încasa câte 50.000 de lei.

Jocurile Olimpice de la Tokyo s-au desfășurat în perioada 23 iulie-8 august.