Moldoveanul Stepan Dimitrov a obținut medalia de bronz la Campionatul European de taekwando

stepan dimitrov, taekwando moldova, campionat european moldova, medalii sport moldova, medalii taekwando moldova

Luptătorul Stepan Dimitrov a câștigat medalia de bronz la Campionatul European de taekwondo, care se desfășoară la Kazan (Rusia), transmite IPN.

În limitele categoriei de greutate de 58 kg, el a învins adversari din Serbia și Belarus, dar apoi i-a cedat în semifinale unui spaniol. Stepan Dimitrov a urcat pentru a doua oară pe podium la Campionatul European. În 2014, el a cucerit medalia de aur.

În categoria de 58 kg a evoluat și Serghei Uscov. Sportivul din Tiraspol s-a clasat pe locul 5. La 54 kg, Vadim Dimitrov a ocupat poziția a noua.