“Munții au fost creați pentru a fi cuceriți!” Manchester United învinge PSG și accede în sferturile de finale al Ligii Campionilor

Premieră în istoria Ligii Campionilor, Manchester United a reușit să învingă în deplasare Paris Saint Germain cu scorul de 1-3 și să se calificie în sferturile de finală. Acest lucru s-a întâmplat după ce PSG a ieșit învingătoare în disputa cu diavolii roșii din urmă cu două săptămâni din Anglia cu scorul de 0-2.

Manchester United devine astfel prima echipă din istoria play-off-ului Ligii Campionilor care reușește să treacă în etapa următoare după ce a pierdut primul meci acasă cu scorul de 0-2. Un astfel de scor a mai fost înregistrat de 34 de ori, iar de fiecare dată echipa care pierdea la 2 goluri diferență pe teren propriu, părăsea competiția.

Scorul a fost deschis de Romelu Lukaku în minutul 2, după o pasă greșită a fundașului parizienilor Kehrer, dar în minutul 12, PSG egalează prin fundașul Juan Bernat care a finalizat o pasă excepțională a atacantului Mbappe. În minutul 30, Lukaku realizează dubla, și Manchester United conduce cu scorul de 2-1.

În minutul 80, genialul antrenor norvegian Ole Gunnar Solskjær face all-in și introduce doi tineri de 17 și 19 ani, Mason Greenwood și Tahith Chong au debutat în competițiile europene și această mutare a dat roare, mancunianii se năpustesc în atac și în minutul 90, șutul lui Diogo Dalot găsește mâna lui Kimpembe. După consultarea probei video, arbitrul sloven Damir Skomina arată la punctul cu var. Marcus Rashford a luat mingea, el niciodată nu a executat un penalty într-un meci oficial, dar “Trebuia doar să păstrez mintea limpede, pentru acest lucru mă antrenez zilnic, am dorit să execut acest penalty, anume pentru așa momente și trăim”, a spus tânărul atacant după meci.

Victoria de la Paris a devenit a opta la rând în deplasare pentru Ole Gunnar, iar statistica meciurilor este una impresionantă: 8 victorii, 23 de goluri marcate și doar 4 încasate. Antrenorul norvegian face magie și acest lucru se simte.

De menționat este faptul că Manchester United a călătorit la Paris fără 10 oameni importanți în lot. Astfel liderul acestei echipe, francezul Paul Pogba a primit cartonaș roșu în primul meci și a fost suspendat, iar Ander Herrera, Phil Jones, Matteo Darmian, Jesse Lingard, Anthony Martial, Juan Mata, Nemanja Matic, Alexis Sanchez și căpitanul echipei Antonio Valencia au fost accidentați înainte de meci.

Într-un interviu după primul meci, încheiat cu 0-2 pentru PSG, antrenorul britanicilor a declarat că totul este posibil, că încă nu s-a decis calificarea iar, “munții au fost creați pentru a fi