Naționala de fotbal a Moldovei a suferit a șaptea înfrângere consecutivă în preliminariile Campionatului Mondial din 2022

Naționala de fotbal a Moldovei a suferit a șaptea înfrângere consecutivă în preliminariile Campionatului Mondial din 2022. Tricolorii au cedat, la Beer Sheva, cu Israel, scor 1-2, transmite IPN.

Eran Zahavi și Munas Dabbur au înscris pentru gazde, în timp ce Ion Nicolaescu a stabilit scorul final în ultimul minut al reprizei secunde. Moldova a jucat din minutul 85 în inferioritate numerică, după eliminarea lui Oleg Reabciuk.

După meci, căpitanul Igor Armaș și-a anunțat în lacrimi retragerea de la echipa națională. „N-am fost cel mai bun de la națională dar niciodată n-am refuzat convocarea. Mereu am luptat până la capăt. Am suferit cea mai gravă accidentare din cariera mea la națională, dar nu regret nimic”, a declarat fundașul de 34 de ani.

Într-o altă partidă a grupei F, Danemarca a dispus de Austria cu 1-0 și a reușit calificarea la turneul final al Campionatului Mondial, programat în perioada 21 noiembrie – 18 decembrie în Qatar.