New York Times: ”Una dintre cele mai dezechilibrate înfrângeri din cariera Simonei Halep”

Prestigiosul cotidian american New York Times scrie în ediția electronică de duminică despre înfrângerea suferită de Simona Halep la Rolland Garros, afirmând că sportiva poloneză a reușit să o supere pe româncă.

Americanii subliniază faptul că Swiatek, în vârstă de 19 ani, a câștigat până astăzi doar un meci împotriva lui Halep, în runda a patra de la Paris, anul trecut. Acum, însă, ”ea a fost forța dominantă pe argila roșie, dictând jocul cu un forehand ca o lovitură de bici, obligând-o pe Halep să se arunce în mod repetat, pentru a ține pasul”.

New York Times mai notează faptul că ”a fost o lovitură uimitoare și una dintre cele mai dezechilibrate înfrângeri din cariera lui Halep, în vârstă de 29 de ani”.

”Ea a câștigat 17 meciuri consecutive în sezonul perturbat 2020 și 13 direct pe lut. A sărit peste sezonul US Open din cauza îngrijorărilor legate de noul coronavirus și s-a antrenat în principal pe zgură în timpul pauzei. S-a întors după o pauză de șase luni pentru a câștiga titluri competițiile de la Praga Open și la Italia Open.” – mai scriu cronicarii americani.

“Chiar și eu sunt surprinsă că am putut face asta”, a spus Swiatek după meci, în timp ce își îngropa capul într-un prosop pe scaunul din colțul său.

Halep a câștigat Open-ul Franței din 2018, apoi a învins-o pe Serena Williams, câștigând Wimbledon în 2019. Înfrângerea ei o transformă pe Elina Svitolina în cap de serie feminin rămas la Roland Garros, dar Svitolina nu a ajuns încă la o finală de Grand Slam la simplu.

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a fost învinsă, duminică, scor 6-1, 6-2, de poloneza Iga Swiatek, locul 54 WTA, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros.

Simona Halep, mare favorită la câştigarea trofeului, a fost eliminată de o adversară care a reuşit, probabil, meciul carierei.