(video) Fotbalistul moldovean Virgiliu Postolachi a înscris primul gol pentru PSG

Fotbalistul moldovean Virgiliu Postolachi, a înscris primul gol pentru PSG, sport moldova, fmf, pavel ciobanu

Fotbalistul moldovean, Virgiliu Postolachi, a marcat în debutul său pentru PSG într-un meci amical pe care campioana Franței l-a pierdut, duminică, cu scorul de 4-2, în fața formației Chambly, scrie diez.md.

Lipsită de marile vedete aflate încă la Campionatul Mondial din Rusia sau în vacanță după turneul final, formația pregătită de Thomas Tuchel a mers în majoritate pe mâna tinerilor în acest amical, dar și pe noul star de pe Parc des Princes, Gianluigi Buffon.

Virgiliu Postolachi, în vârstă de 18 ani, a marcat în meciul care a reprezentat debutul lui Bufon la PSG. Folosit pe postul de atacant, Postolachi a fost titular și a fost schimbat în minutul 51. După doar 10 minute de la ieșirea de pe teren, el a fost reintrodus în locul spaniolului Jese Rodriguez și a marcat după alte șapte minute, profitând de o greșeală a apărării adverse.

Postolachi are dublă cetăţenie, moldovenească şi franceză, şi este o mare bătălie din partea a trei federaţii pentru a-l determina să vină la echipele naţionale ale ţărilor lor. Moldova i-a promis intrarea deja în lotul echipei mari, francezii la juniori, iar FRF îl vrea pentru naţionala Under-21. Reprezentanţii FRF au avut deja mai multe întâlniri cu părinţii jucătorului, inclusiv la Bucureşti, în speranţa că îi vor putea convinge pe aceştia să îşi determine băiatul să aleagă România.